more from
NaNa Disc | נענע דיסק

לפני השמש

by רונן שטרן

/
 • Streaming + Download

  Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.

    ₪30 ILS

   

 • Compact Disc (CD) + Digital Album

  האלבום יישלח אליכם בדואר רשום ובנוסף תקבלו עותק דיגיטלי להורדה מיידית של השירים

  Includes unlimited streaming of לפני השמש via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
  ships out within 7 days
  Purchasable with gift card

    ₪40 ILS

   

1.
מי אני 05:47
מי אני מי אני? מספר ראשוני מתחלק בעצמי מיוחס, עממי. ומה כוחי? כמו חתול פחים מה יש ברוחי? כבישים נפתחים. טלויזיה סדוקה, אלפי ערוצים, מלאה כל מיני דמיונות מחליף תחנות ונרדם...ונלחם... להיות אדם. מי אני? עשיר ועני ליצן רציני מדבר ים תיכוני. מיושן, עכשווי מאוזן לא כהן לא נביא. מלאך משמיים, גומל חסדים, מעביר ילדים את הכביש רואה את הטוב בכולם...ולעולם... אם נופל אז קם. מי אני? מכפר הגלובל יחידי, של הכלל מקודש מחולל.
2.
אחד 03:46
אחד אחד, קרא אליי, אמר הנני. לבד, אין לי מאום. אחד, פגש אותי בתוך החושך. תלמד, אתה לא יודע כלום. אחד, הלך איתי לאורך כל הדרך נשאר כשכולם עזבו. אחד, אמר לי אתה בן של מלך, תקרא את מה שכתבו. אחד, קראת לי להושעני, אחד, איפה אתה? ענני לבד, כמו אברהם אבי, הוריני. "איה מקום כבודו" . מאיפה כל החסדים? העצומים המדהימים ללבבנו המדממים, המדומיינים. וכמה כמה רחמים לך יש? בעל הרחמים. אחד, שמע את כל מה שאמרתי. אחד, זכר את הכל. חיבר את כל מה שאני שברתי, חיבר ותיקן את הכל. אחד, קראת לי להושעני, אחד, איפה אתה? ענני לבד, כמו אברהם אבי, הוריני. "איה מקום כבודו" . אחד, יודע שהלב שיש לי, נישרט, נשבר לרסיסים. אחד, נתן לי את כל מה שיש בי אחד עושה לי ניסים.
3.
אתה שומע אותי?- אתה שומע אותי? אני קורא לך עומד על פתח ביתי, מולך. עברו לילות ארוכים, בחשיכה גדולה צריך ליפול לפעמים, לשאול שאלה. מסתובב בחצר מסביב, תתן גם לי לב, שמקשיב מסתובב בחצר של ביתי, תפתח לי פתח, תכניס אותי. אתה זוכר אותי? אני שובר חלון לא, אל תשאל אותי מה איתי היום. מסתובב.... בכל הכח מושכים אותי בכל הכח דוחפים, רוחות מסובבות אותי, רוחות פרצים אני מדליק את האש, כבר אין לי כח לרוץ תדע, שאם אני לא בפנים, אז גם אתה בחוץ.
4.
כל דקה 04:30
כל דקה כל דקה שעוברת בלעדיך, מזכירה לי שאין לי כבר לאן לחזור, איך אפשר להשען עליך, אבא, להיות צינור. ואם עלה שנופל, זה בדבריך, אז כשאני נופל זה בטח טוב אמונה ושמחה לוקחים אותי אליך, לי אסור לסגור. זה לא מעבר לים, אני אגיע לשם אני אפסיק אז לבעוט ואתחיל לקוות. לקוות. מה שאין לי בודאי לא היה שלי, מה שיש את זה צריך לשמור לא ידעתי איך ללכת, התרחקתי, מנסה לחזור. זה לא מעבר לים, אני אגיע לשם אני אתחיל לאהוב, ולהגיד אני טוב. אני טוב. תסתכל עליי בעין טובה, בעין טובה תצא לרחוב. מה הכנסתי לראש זה לא עובר לי, יש תרופות שעשו אותי חולה. כל דקה שעוברת בלעדיך, אבא, מחכה לך שתתגלה. זה לא מעבר לים, אני אגיע לשם. לנגן ולכתוב אבא טוב.
5.
למה את שותקת, נשמה שלי? הגיע הזמן לצעוק. רק עם הרבה מילים, הופכים רע לצחוק. קורא לך אבא, יה אלי, אל תעמוד רחוק. אל תתן לו ללב הזה לשתוק. מתי מתי מתי מתי מתי מתי מתי תופיע? קורא לך, מבקש שתחזור להעלות אותי מבור תחתיות. למה את לא בוכה יחידה שלי? מכרו אותך בזול. מועדונים וסרטים שרוקנו הכל. חוזר עכשיו לאוצר פנימי, שמה נפשי תבוא. לעורר ישנים מול הר נבו. מתי מתי מתי מתי מתי מתי מתי תופיע? קורא לך, מבקש שתחזור להעלות אותי מבור תחתיות. רכבת לשום מקום בלי נהג בואי נברח ממנה רכבת, בלי נהג, לשומקום בואי נחזור, אל האור.
6.
7.
עיר מקלט עיר מקלט, מקדש מעט, נרות שבת, אני ואת...לבד. על מה הם חולמים? כשהם ישנים, אחד גדול ושני קטנים ובת הבן והבת. אל תפתחי עיניים, בחוץ גובר הקור כותב לך שיר, בינתיים, עד שהחושך הזה יעבור. בערפל, מתוך הבור, הרים ראשו שושן אחד צחור ומי אני, שבגני, נטע אותו הגנני לשמור? שמור וזכור. אל תפתחי עיניים, בחוץ גובר הקור כותב לך שיר בינתיים עד שיזרח עלינו אור. אחד היה אברהם והייתה לו שרה, ולדוד, אביגיל בעת צרה. עד הסוף, כמו העוף, שטס גבוה בשמש לגוע, לקטוף. ואז הוא עף, עף ונשרף, ובו ביום נברא אחד חדש. כל יום מחדש. אל תפתחי עיניים, אני כאן לידך כותב לך שיר בינתיים אולי אגרום לך לחייך.
8.
חלום 03:42
חלום הבאתי לך פרח גדול שעשיתי, מניירות צבעוניים. לבשתי בגדים יפים, כמו בערב חג. עכשיו באביב אפשר לצאת מהחדר, אין שום סיכוי שניפגע. על המצח כתוב לי ולך "משוגע" מתנות...אחר כך תיפתחי. מכאן נוסעים לעיר אחרת. אם יש סיכוי הוא יחידי, מה את אומרת? מילים גבוהות על מה ולמה לא מדברים על אהבה. בואי נברח מכאן נרד לים. שם המים יאכלו את החול לרגלינו, גלים גבוהים כמו בני אדם, ורק את ואני טבעות עשן. זכרונות...עולים מהרציף. עולים לי מים בעיניים, מתפזרים העננים, נותנים ידיים. הדברים תמיד מסתדרים לבד, בלילות עכשיו, ריח מיוחד. באביב...פורחים הפרדסים, ורוח ערב משכרת. העולם כולו ניסים והשמיים תכלת.
9.
10.
ילד 05:09
ילד שקט ברחובות, קסם, רוח שורקת קולות. ילד שר לעצמו, פעם, ככה רציתי להיות. אמא תקני לי חתול? או כלב? מה עם אני אפול? מה יש לארוחת ערב? מה שהיה אתמול. מישהו יושיט לי יד, מישהו למעלה בטח מרגיש, ילד הולך לבד, בכל מקום יש איזה איש טוב לב וגם נחמד. יבוא, הכל יהיה אחרת, בוא ילד אל תפחד, אמא עוד מעט חוזרת. כותב לי מנגינה כמו בכי, בועט כדור על קיר. עובר בין חצרות, ילד, שאף אחד לא מכיר. עולה במדרגות, דלת, פותח רק חריץ. מי מחכה בפנים? ילד. ילד עם לב אמיץ. מישהו יושיט לי יד... שומע קול קורא, אבא, תינוק רוצה לזחול. כמה שנים עברו בלי זמן? קבורים בתוך החול. רוצה להתעורר ילד רוצה כבר לעמוד. כל העולם כולו גשר, גשר צר מאוד.
11.
צעצועים לא הבטחתי להוריד לך עננים מהשמיים לא הבטחתי שנטוס לכוכבים, שוטף ת'בית ביום שישי תמיד מביא לך זר פרחים. לא יודע איך קושרים מילים של אהבה בסרט, לא יודע להיות חבר מושלם. אני יודע, שאין אחרת מלבדיך לי בעולם. על הריצפה מפוזרים צעצועים ומכונת כביסה שאף פעם לא עוצרת. ויש ימים טובים ויש ימים רעים, עולים, יורדים, נופלים, קמים, הולכים על דרך לא נגמרת, לעולם. לא הכנתי לך עוגה ליום הולדת, לא הרגשתי איך הזמן עבר. בלעדייך, אין לי אור ואין לי טעם בשום דבר. ברחובות מוכרים לכולם חלומות, תהיה לבד תהיה חופשי ביחד זה בית כלא. אבל אותנו לא יוכלו כבר לרמות, לא יספרו לנו שיש חיים יותר יפים מאלה. לא תמיד מצליח להגיד מילה טובה, לא תמיד מגיע בדיוק בזמן. אני משגיח, שלא תלכי יותר לבדך בעולם.
12.
13.
ינון 05:51

about

רונן שטרן – אלבום חדש "לפני השמש"
אלבום שני ליוצר רונן שטרן המתגורר בעיירה הדרומית מצפה רמון
אלבומו הראשון "שפתי תפתח",בו שילב בין טקסטים מהמקורות ללחנים פרי עטו,ראה אור לפני כ-6 שנים והופק ע" אביתר בנאי.

כעת,מוציא שטרן אלבום חדש,אישי ומיוחד שכולו פרי עטו ובהפקתו של לני בן בשט (ריף כהן,מיקה קרני,דניאל סלומון) שצבע את הטקסטים המאוד אישיים בצבעים מרהיבים אקוסטיים ואלקטרוניים מלאים עדינות ורגש.

רונן נולד על קו התפר שבין רמת-גן לבני ברק בשנת 1970 וכך מגדיר הוא את עצמו – "המוסיקה שלי, כמו האישיות שלי, נמצאת על "קו התפר בין קודש לחול,בין מזרח למערב,בין המדבר הפתוח לערים סואנות,זה המקום ממנו נובעים השירים שלי,הקו הזה עובר בתוכי."


כשהיה בן 5, נפטר אביו. במקורות כתוב שביום שחרב בית המקדש נולד משיח. כך בגיל 5 עם "חורבן הבית" שלו התחיל המסע שלו, החיפוש.

ילדות ונעורים במרד אין סופי בין כעס לעצבות, בין שמחה לאובדן במועדונים החשוכים של שנות ה-80 בתל אביב. בין טום וייטס וניק קייב לזוהר ארגוב וחיים משה.

אחרי הצבא למד בבית הספר "רימון": "בחיפוש תמידי בתהומות הרגש מצאתי בתוך המוסיקה את צלילי האמונה. ברחובות ת"א בין הצלילים של כרם התימנים לשדרות רוטשילד. התחלתי לפקוד בתי מדרש, ללמוד תורה.תהליך התשובה הוא ארוך וקשה ולא נגמר אף פעם". הוא התחיל בלימוד ובהבנה בגילוי וממשיך בידיעה שאין סוף לחיפוש.

credits

released March 1, 2013

רונן שטרן: מילים, לחן, גיטרה קלאסית ושירה.
לני בן-בשט: הפקה מוסיקלית, תופים, תיכנותים וקלידים.
נועם עקרבי : גיטרות.
שלום מור: טאר פרסי.
רוני עברין: כלי הקשה.
אייל סלע: כלי נשיפה.
איתמר גרוס: פסנתר.
עדי הר צבי: בס.
רביעיית כלי מיתר:
מאיה בלזיצמן: צ'לו.
גליה חי: ויולה.
יעל ברולסקי: כינור.
חן שנהר: כינור.

עיבוד לכלי קשת: מאיה בלזיצמן ולני בן-בשט.
הקלטות שירה: אולפני "מצלול".
הקלטות נגנים: "lennytunes" – לני בן-בשט, "אולפני פלוטו".
טכנאי סאונד: מרקו גורביץ, קובי פרחי, יונתן ברק.
מיקסים: לני בן-בשט.
מאסטרינג: טלי כ"ץ talicutes.
עיצוב גרפי וקונספט: סטודיו רנה www.reneem.co.il

ניהול וייצוג: "עלמה מיוזיק" - אסף כהן + הילה דולגין
almamusic3@gmail.com

license

all rights reserved

tags

about

Ronen Stern | רונן שטרן Israel

אמן האינדי–ים-תיכוני, רונן שטרן באלבום שלישי שיוצא כעת אחרי אלבומיו "שפתי תפתח" (2007) ו"לפני השמש" (2013). שטרן, שנולד וגדל ברמת גן של ראשית שנות השבעים והתבגר במועדוני הרוק של תל-אביב בשנות השמונים, נשוי לאביגיל ואב ל-6 ילדים, מתגורר ב-20 השנה האחרונות במצפה רמון. את שיריו הוא יוצר על קו התפר שבין תל אביב למדבר, בין הספק לידיעה, בין אמונה לכפירה, ובין המזרח למערב. ... more

contact / help

Contact Ronen Stern | רונן שטרן

Streaming and
Download help

Redeem code

Report this album or account

If you like לפני השמש, you may also like: