more from
NaNa Disc | נענע דיסק

עתיד לבן

by רונן שטרן

/
 • Streaming + Download

  Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.

    ₪30 ILS

   

 • Compact Disc (CD) + Digital Album

  האלבום יישלח אליכם בדואר רשום ובנוסף תקבלו עותק דיגיטלי להורדה מיידית של השירים

  Includes unlimited streaming of עתיד לבן via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
  ships out within 7 days
  Purchasable with gift card

    ₪40 ILS

   

1.
אהובתי 05:01
אהובתי, בכל הארץ אין כמוה שחר כחול זוחל בין התריסים. אהובתי, היא צליל שאי אפשר לשמוע עמוד של אש עולה משדה קוצים. צריך לזכות, לחכות, שתפתח הדלת נכנסים. עיניים רכות, הרבה שתיקות – בפנים שמים נפרשים. אהובתי, האור שלה כמו הירח כמו פנים על פני המים משתקפים. אהובתי, מראש מגדל גבוה פרשה כנף ועפה להרים. אלף סליחות, פנים שמחות, בחוץ לילות חורף קרים. עיניים יפות, מחייכות – בפנים שמיים בוערים. כשענן שחור עוטף את ליבך כל הלילה אני ער בשבילך...
2.
התעופפתי מהבית, באתי לרחוב. רמת גן 82, הכל – רק לא לחשוב. על גג של בית ריק, נטוש, ראיתי כבר הכל, כמו מפרש אני ברוח, מחכה לגל גדול. יושב איתי אחד, מוציא תמונה קרועה, מודבקת, רחוב בקצה בגדאד בוער: "והנה אני כאן. שמה, כשאבי היה חוזר מבית הכנסת, כולם היו קמים לכבודו מגדול ועד קטן" יד ליד מיד ליד עובר, חוט של עצב ושמחה קושר. אב לבן מאב לבן אומר. חצר בטון, ילד מוזר, הכול נגמר כאן לפניו. האנשים והפנים והריחות הם סרט שמוקרן מתוך עיניו. סופה שבאה מברלין עשתה לי געגוע, לריח של שבת שבא מתוך חלון מואר. אז גג ברמת גן עכשיו זה לא כל-כך גרוע השקט פה מסתיר לי את היום ההוא המר. יד ליד מיד ליד עובר, חוט של עצב ושמחה קושר. אב לבן מאב לבן אומר. חצר בטון, ילד מוזר, הכול עבר כאן מעליו הזיכרונות והתמונות, המנגינות הן סרט שמוקרן מתוך עיניו. לא יכולתי לדעת ונתנו לי גם לטעות, מנסה לגעת בדברים מבלי לראות. מול נהר המטהר, מחזיק בו לא ליפול, ואם ללב באמת יש לוח... אז ארשום עליו הכל.
3.
זה נכנס מהרחוב אל הבית ונושב עם הרוח עלי. כששתלתי תפוח וזית כבר ידעתי שיהיה לי כדאי. ילדים מחייכים אלי באו, וידיים פשוטות, וצוואר. והקול שקורא בתוך – מי הוא? זה ליבי הקשה והקר. כמו עץ תפוח, למרות הקור, זוכר לפרוח – זוכר לזכור. חלון פתוח, עולם ישן, עומד ברוח... מנגן. בא הסתיו, הימים האפירו, וגשם ירד זלעפות. מחשבות שעיניי לא הסתירו, העיניים שלי השקופות. מחשבות שעיניי כבר הסגירו, ממלאות את ימי.. ועפות. כמו עץ ברוח, למרות הקור, זוכר לפרוח – זוכר לזכור. חלון פתוח, אני לא ישן, ועץ ברוח... מנגן. ולפעמים אין לי גג, אין שמים, ואני מתרחק מכולם. ואם לא התייאשתי עדיין... כנראה אין ייאוש בעולם.
4.
ידידי, השכחת חנותך בבין שדי? ולמה מכרתני צמיתות למעבידי? הלא אז בארץ לא זרועה רדפתיך, ושעיר, והר פארן, וסיני וסין – עדי. והיו לך דודי, והיה רצונך בי, ואיך תחלוק עתה כבודי לבלעדי? דחויה אלי שעיר, הדופה עדי קידר, בחונה בכור יון, מעונה בעול מדי. היש בלתך גואל, ובלתי אסיר תקוה? תנה עוזך לי כי אתנה לך דודי.
5.
הנה גל של עצב מתרסק על קיר, מחפש ניגון שמח שיאיר. שייקח אותי אליך.. קרוב. מעורבב מחושך ואור, מרע וטוב. אני חולם בלילה על ההתחלה, כשחיפשתי את הלב, מצאתי תפילה. כשאיבדתי את הדרך פתחת חלון, ולא נתת לי ליפול, לא לישון. כשהכל הפוך נתת לי יד ולימדת אותי שאני לא לבד. כשהכל הפוך ביחד נצעד רק אתה אני ואתה, ביחד אחד. שוב חוזר הביתה, עודר וחופר. מטפס על עץ שפעם עמד בחצר. מסתכל למטה איך עבר הזמן מערבב עבר שחור עם עתיד לבן. כשהכל הפוך נתת לי יד ולימדת אותי שאני לא לבד. כשהכל הפוך ביחד נצעד רק אתה אני ואתה, ביחד אחד. כשעץ ביער נופל, מי ישים לב? יש אלוהים אחד לכל העצים בחצר.
6.
איך הגעת עד אלי? בטח באת לעזור. מה דיברת? לא שמעתי. מחכה עד שתחזור. לא שיחקת בבית הספר, לא למדת בחצר. איפה אמא? מי שומר? למה אבא מסתתר? סגרו לך ת'אור לב קרח, קום תנסה לזכור איך פעם על פרח היית בוכה. כל החושך שראית לא ישאיר בך דבר. מרחוק אתה שומע איך הייתי לך שר. הייתי לך שר על גשם, שואל את הקירות מה הפשר כשילד בורא איש. סגרו לי את האור בבוקר, עוד מנסה לחזור כל בוקר. בכל זאת, אחריך ארוץ.
7.
פרפר 04:57
אז מה עכשיו? לא השתנינו. זה כמו מרדף, כמו איזה סרט. לילות שרב, ישן במרפסת, נלך לאט או נעצור? מעט מעט, קשה לדעת, ואיך נאהב? שחור ולבן. רוחות של סתיו, על שביל מול הבית, יוצא אליו... רוצה לנשום. כמו עץ בלי עלים, כמו ים בלי גלים, ככה אני ואת אף פעם לא מגלים. כמו דף בלי מילים, בגן בלי שבילים... שם רק אנחנו מטיילים. זה די מוכר, כמו שיר מפעם. כמו נהר, ישן וחדש. איפה הוא גר? ואיך הוא יגיע? כמו פרפר? ליום אחד? כמו עץ בלי עלים, כמו ים בלי גלים, ככה אני ואת אף פעם לא מתגלים. כמו דף בלי מילים, בגן בלי שבילים... שם רק אנחנו מטיילים. כבר אי אפשר להסתתר, זה אור חזק, הרבה יותר. אז מה נשאר? לתת ידיים. מראש ההר נראה ברור. לא מאוחר, דולק עדיין אותו הנר, אותו סיפור.
8.
אולי כאן נגמרת דרכי על הסף השלו. נוטפים כוכבים ירוקים לאט – כהולם הלב. באוושת ענפים יבשה ברכת שלומים. העצים הקטנים בחורשה, חיכו לי כל הימים. מה מוזר שביקשתי אותך בדרכים לרוב, עד שבאתי אל סף ביתך והוא כה קרוב.
9.
מרחבים קפאו, הפכו לערים. עורקים סתומים בתים מוארים. רחובות של כרך ידוע מפשירים עכשיו, באש בוערים... רק אחד נשאר. לא נשאר מקום לגדל ענף, נגמר האוויר, עולם מטורף. ולאן הלכה הרוח? ערב טוב חבר, צא מהמסך... רק אחד נשאר. ובינתיים צמאים למים, והשמיים מה הם מדברים? לעת ערב, אוחז בחרב, לא להיות טרף לחורים שחורים. רק אחד נשאר. בואי נסע רחוק, נעוף בעולם, יש לי רק אותך, את לא כמו כולם. עד הראש אני שקוע בעולם הזה, בבשר ודם... רק אחד נשאר. ובינתיים צמאים למים, והשמיים מה הם מדברים? לעת ערב, אוחז בחרב, לא להיות טרף לחורים שחורים. רק אחד נשאר. כל השבילים הידועים חסומים, יש רק אחד בשדות. רוצה לדעת איך מחייכים... איך דואגים פחות. תענה, תענה, תענה לי אמצע הלילה השמיים שלך זוהרים מתי עלי י-ה?
10.
האבן 04:24
האבן שירדה מהלב, צללה ושקעה בקרקעית הזמן. שם לפני שהכל... בחושך, יש אור גדול. הכביש שיורד למדבר, מבטון לעפר, מעכשיו לעבר. מתחת פנס רחוב, בשקט... אפשר לחשוב. ואיש שם ת'ראש על שולחן, מאמין שאפשר, שעוד לא נגמר, גם אם זה עוד כואב, עמוק עץ מלבלב. "שחקי שחקי על החלומות, זו אני החולם שח. שחקי כי באדם אאמין, כי עודני מאמין בך. כי עוד נפשי דרור שואפת, לא מכרתיה לעגל פז. כי עוד אאמין גם באדם, גם ברוחו, רוח עז. ...שחקי כי גם ברעות אאמין, אאמין כי עוד אמצא לב. לב תקוותי גם תקוותיו, יחוש אושר, יבין כאב. ...ישוב יפרח אז גם עמי, ובארץ יקום דור. ברזל-כבליו יוסר מנו, עין-בעין יראה אור".
11.
בסוף השנה אני אקח הכל, אשים בתוך שק, אקשור בחוט גדול – את כל הטעויות, את כל האשליות, את כל הבעיות. בסוף השנה אני אחפור לי בור, עמוק בגינה, ובתוכו אקבור – את כל האכזבות, את כל המריבות, את כל האהבות הלא-טובות. מה אתה רוצה ממני? איך אדע? איזו חידה... ואיך אחזור אחורה עד לנקודה לפני שהלב נפגע? שבה הייתי כמו אתה... נפלא. בסוף העולם אני אהיה גדול, בסוף העולם אני אדע הכול, ואז אפול לים, לתוך הים שלך, ים הברכה, ים שבו הנשמה שמחה. מה אתה רוצה ממני? איך אדע? איזו חידה... ואיך אחזור אחורה עד לנקודה כשעוד הלב ידע? שבה הייתי כמו אתה... נפלא.
12.
ובסוף מישהו מת, או נולד, או חולה, וזה לא משנה מי צדק, מי טועה, ובסוף הוויכוח קירבה, ובקצה המרחק אהבה. כי זה לא משנה מה נכתב, מי כותב, ומעבר לכל המילים זה הלב. כי בסוף מישהו מת, או נולד, ואני בלעדיך לבד. כמה זמן? כמה דם? כמה ים ביננו? אח שלי, לעולם, זה סיפור חיינו. כשהיינו קטנים אז הלכנו מכות ולמדנו לשכוח, אבל לא איך לבכות. ומספיק שקצת טוב נעלם, הוא מסתיר את כל מה שקיים. כמה זמן? כמה דם? כמה ים ביננו? אח שלי, לעולם, זה סיפור חיינו. לא הכל מת, חסד הוא נצח. לא הכל מת, אהבת אמת. כביש בין קודש לחול, מעליו עננים. ומבלי שנרגיש, מצרפים לבנים. רק שלא יום אחד נתעורר רחוקים, וביננו גדר.
13.
זמן 04:08
עולם מכוסה בכבישים ועשן מסתיר בתוכו שיר מתוק וישן. זמן, אבי, בא הזמן... כמעט ושכחתי מרוב גאווה, שעץ, שנהר, גם הם שיר אהבה. זמן, אבי, בא הזמן... זרח כוכב, לא צל, לא ענן, זמן... הסוף של השקר הוא סוף העלבון, הצליל הפשוט הוא השיר הראשון, יבוא אחד, יאהב את כולם, וימליך טוב על כל העולם. דרך כוכב, לא צל, לא ענן, זמן, אבי, בא הזמן... על שביל רחוק ירח לבן. זמן,אבי בא הזמן...

credits

released May 21, 2017

רונן שטרן: מילים ולחנים
למעט המילים לשירים: "ידידי השכחת" – ר' יהודה הלוי, "אולי כאן" – לאה גולדברג, "האבן" – רונן שטרן/שאול טשרניחובסקי.
ולמעט הלחן לשיר "זמן" – לחן ערבי אנדלוסי.
הפקה מוסיקאלית: קובי פרחי, רונן שטרן
רונן שטרן: שירה, גיטרה
קובי פרחי: גיטרה חשמלית, סקסופון, קלרינט, סינטים, תכנות וקולות.
אסף זמיר: דרבוקות, קחון, ריק, בונגס, קונגס, פריימדראם, תופים וכלי הקשה שונים (תקצר היריעה..)
שחם אוחנה: בס
לני בן בשט: סינטים, תכנותים, פנדר רודס וכלי הקשה(נוספים)
משה (שיקו) בכר – עוד, כינור, בוזוקי, סאז, לוטאר, קנון
ניר טייב: נאי, זורנה
אייל הלר: גיטרה פלמנקו
אלעד לוי: כינורות, ויולה
מוטי ביקובסקי: גיטרה חשמלית
אסף תלמודי: אקורדיון, קסילופון, פסנתר
קולות ב"עומד ברוח": אסף תלמודי, איתמר רוטשילד
ב"רק אחד נשאר" סימפול מתוך "אל – אטלאל" – אום כלת'ום
קובי פרחי: הקלטות, עריכות ומיקסים באולפני "מצלול"
מאסטרינג: איציק פיליבה
סטודיו רנה: עיצוב ומיתוג חזותי
צילום: שמעון בוקשטיין
צילום עטיפה אחורית: אביגיל שרה שטרן
הפצה: נענע דיסק

license

all rights reserved

tags

about

Ronen Stern | רונן שטרן Israel

אמן האינדי–ים-תיכוני, רונן שטרן באלבום שלישי שיוצא כעת אחרי אלבומיו "שפתי תפתח" (2007) ו"לפני השמש" (2013). שטרן, שנולד וגדל ברמת גן של ראשית שנות השבעים והתבגר במועדוני הרוק של תל-אביב בשנות השמונים, נשוי לאביגיל ואב ל-6 ילדים, מתגורר ב-20 השנה האחרונות במצפה רמון. את שיריו הוא יוצר על קו התפר שבין תל אביב למדבר, בין הספק לידיעה, בין אמונה לכפירה, ובין המזרח למערב. ... more

contact / help

Contact Ronen Stern | רונן שטרן

Streaming and
Download help

Redeem code

Report this album or account

If you like עתיד לבן, you may also like: